ELXS401VSN181MP35S
Part number:
ELXS401VSN181MP35S
describe:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.476" (37.50mm)
  • Capacitance
    180 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.02 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4586 A @ 50 kHz