ELXS421VSN391MA35S
Part number:
ELXS421VSN391MA35S
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
200
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.476" (37.50mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    420 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.71 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4453 A @ 50 kHz