ELXS501VSN121MR30S
Part number:
ELXS501VSN121MR30S
describe:
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP
price
200
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.280" (32.50mm)
  • Capacitance
    120 µF
  • Voltage - Rated
    500 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    910 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3013 A @ 50 kHz