FGA40N65SMD
Part number:
FGA40N65SMD
describe:
IGBT FIELD STOP 650V 80A TO3PN
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2050
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Input Type
    Standard
  • Reverse Recovery Time (trr)
    42 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 40A
  • Supplier Device Package
    TO-3PN
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Td (on/off) @ 25°C
    12ns/92ns
  • Switching Energy
    820µJ (on), 260µJ (off)
  • Test Condition
    400V, 40A, 6Ohm, 15V
  • Gate Charge
    119 nC
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650 V
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120 A
  • Power - Max
    349 W