FGB40N60SM
Part number:
FGB40N60SM
describe:
IGBT FIELD STOP 600V 80A D2PAK
  • Package / Case
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Input Type
    Standard
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 40A
  • Supplier Device Package
    TO-263 (D2PAK)
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Td (on/off) @ 25°C
    12ns/92ns
  • Switching Energy
    870µJ (on), 260µJ (off)
  • Test Condition
    400V, 40A, 6Ohm, 15V
  • Gate Charge
    119 nC
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600 V
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120 A
  • Power - Max
    349 W