FGH40T100SMD
Part number:
FGH40T100SMD
describe:
IGBT 1000V 80A 333W TO247-3
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Input Type
    Standard
  • Reverse Recovery Time (trr)
    78 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 40A
  • Supplier Device Package
    TO-247-3
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Td (on/off) @ 25°C
    29ns/285ns
  • Switching Energy
    2.35mJ (on), 1.15mJ (off)
  • Test Condition
    600V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Gate Charge
    265 nC
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1000 V
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120 A
  • Power - Max
    333 W