FGP10N60UNDF
Part number:
FGP10N60UNDF
describe:
IGBT NPT 600V 20A TO220-3
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1750
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Input Type
    Standard
  • Reverse Recovery Time (trr)
    37.7 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.45V @ 15V, 10A
  • Supplier Device Package
    TO-220-3
  • IGBT Type
    NPT
  • Td (on/off) @ 25°C
    8ns/52.2ns
  • Switching Energy
    150µJ (on), 50µJ (off)
  • Test Condition
    400V, 10A, 10Ohm, 15V
  • Gate Charge
    37 nC
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    20 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600 V
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    30 A
  • Power - Max
    139 W