FGP15N60UNDF
Part number:
FGP15N60UNDF
describe:
IGBT 600V 30A 178W TO220-3
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Input Type
    Standard
  • Reverse Recovery Time (trr)
    82.4 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 15A
  • Supplier Device Package
    TO-220-3
  • IGBT Type
    NPT
  • Td (on/off) @ 25°C
    9.3ns/54.8ns
  • Switching Energy
    370µJ (on), 67µJ (off)
  • Test Condition
    400V, 15A, 10Ohm, 15V
  • Gate Charge
    43 nC
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    30 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600 V
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    45 A
  • Power - Max
    178 W