LLG2G821MELC40
Part number:
LLG2G821MELC40
describe:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
BUY NOW add to cart
inventory 1769
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    820 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.96 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8467 A @ 50 kHz