LTD-6750JD
Part number:
LTD-6750JD
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
DISP 7SEG 0.56" 1.5DIG RED 18DIP
  • Package / Case
    18-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Color
    Red
  • Display Type
    7-Segment
  • Size / Dimension
    0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
  • Number of Characters
    1.5
  • Millicandela Rating
    0.7mcd
  • Common Pin
    Common Cathode
  • Digit/Alpha Size
    0.56" (14.22mm)
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Current - Test
    20mA
  • Wavelength - Peak
    656nm
  • Power Dissipation (Max)
    70mW