LTS-4980AHR
Part number:
LTS-4980AHR
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 10DIP
package:
ROHS status:
None
  • Package / Case
    10-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Color
    Red
  • Display Type
    7-Segment
  • Size / Dimension
    0.738" H x 0.386" W x 0.200" D (18.75mm x 9.80mm x 5.08mm)
  • Number of Characters
    1
  • Millicandela Rating
    2.2mcd
  • Common Pin
    Common Cathode
  • Digit/Alpha Size
    0.40" (10.16mm)
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Current - Test
    20mA
  • Wavelength - Peak
    635nm
  • Power Dissipation (Max)
    75mW