MLS561M250EB0C
Part number:
MLS561M250EB0C
CLASSIFICATION:
describe:
CAP ALUM 560UF 20% 250V FLATPACK
package:
Tray
ROHS status:
None
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    FlatPack
  • Size / Dimension
    3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    1.000" (25.40mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    240mOhm
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.500" (12.70mm)
  • Capacitance
    560 µF
  • Voltage - Rated
    250 V