NGTB15N120IHLWG
Part number:
NGTB15N120IHLWG
describe:
IGBT 1200V 30A 156W TO247-3
package:
ROHS status:
None
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Input Type
    Standard
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 15A
  • Supplier Device Package
    TO-247-3
  • Td (on/off) @ 25°C
    -/165ns
  • Switching Energy
    560µJ (off)
  • Test Condition
    600V, 15A, 15Ohm, 15V
  • Gate Charge
    160 nC
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    30 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200 V
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120 A
  • Power - Max
    156 W