PEG124KB2680QL1
Part number:
PEG124KB2680QL1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 68UF 40V AXIAL
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Size / Dimension
    0.394" Dia x 1.142" L (10.00mm x 29.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.4Ohm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 125°C
  • Capacitance
    68 µF
  • Voltage - Rated
    40 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    221 mA @ 100 Hz