PEG124MA2220QL1
Part number:
PEG124MA2220QL1
describe:
CAP ALUM 22UF 63V AXIAL
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.4Ohm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 125°C
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    134 mA @ 100 Hz