PEG226KF3800QE1
Part number:
PEG226KF3800QE1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 800UF 40V AXIAL
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Size / Dimension
    0.630" Dia x 1.051" L (16.00mm x 26.70mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C
  • Applications
    Automotive
  • Ratings
    AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    1500 Hrs @ 150°C
  • Capacitance
    800 µF
  • Voltage - Rated
    40 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.96 A @ 100 Hz