PEG226MG3370QE1
Part number:
PEG226MG3370QE1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 370UF 63V AXIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 3498
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Size / Dimension
    0.630" Dia x 1.457" L (16.00mm x 37.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C
  • Applications
    Automotive
  • Ratings
    AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    155mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    1500 Hrs @ 150°C
  • Capacitance
    370 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.785 A @ 100 Hz