PEG226MH3470QE1
Part number:
PEG226MH3470QE1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 470UF 63V AXIAL
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Size / Dimension
    0.787" Dia x 1.161" L (20.00mm x 29.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C
  • Applications
    Automotive
  • Ratings
    AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    125mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 150°C
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.925 A @ 100 Hz