STGW60H65DF
Part number:
STGW60H65DF
manufacturer:
describe:
IGBT 650V 120A 360W TO247
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Input Type
    Standard
  • Reverse Recovery Time (trr)
    62 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 60A
  • Supplier Device Package
    TO-247-3
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Td (on/off) @ 25°C
    67ns/165ns
  • Switching Energy
    1.5mJ (on), 1.1mJ (off)
  • Test Condition
    400V, 60A, 10Ohm, 15V
  • Gate Charge
    206 nC
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    120 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650 V
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    240 A
  • Power - Max
    360 W