UCD1H220MCL1GS
Part number:
UCD1H220MCL1GS
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
BUY NOW add to cart
inventory 27821
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Surface Mount Land Size
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.240" (6.10mm)
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    860 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    85 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    170 mA @ 100 kHz