UCS2C680MHD
Part number:
UCS2C680MHD
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2598
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    68 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    590 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.18 A @ 100 kHz