UCS2E101MHD
Part number:
UCS2E101MHD
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 19047
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.043" (26.50mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    250 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    765 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.53 A @ 100 kHz