UCS2G220MHD
Part number:
UCS2G220MHD
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 42343
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    380 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    760 mA @ 100 kHz