UCS2G470MHD
Part number:
UCS2G470MHD
describe:
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1828
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.043" (26.50mm)
  • Capacitance
    47 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    590 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.18 A @ 100 kHz