UCS2V220MHD
Part number:
UCS2V220MHD
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2450
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    350 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    325 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    650 mA @ 100 kHz