UCS2W330MHD6
Part number:
UCS2W330MHD6
describe:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2397
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    33 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    490 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    980 mA @ 100 kHz