UCS2W470MHD
Part number:
UCS2W470MHD
describe:
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1915
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.043" (26.50mm)
  • Capacitance
    47 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    600 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2 A @ 100 kHz