UMA1H2R2MDD1TP
Part number:
UMA1H2R2MDD1TP
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.157" Dia (4.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.059" (1.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.236" (6.00mm)
  • Capacitance
    2.2 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    19.5 mA @ 10 kHz