UPA0J682MHD
Part number:
UPA0J682MHD
describe:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.476" (37.50mm)
  • Capacitance
    6800 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Impedance
    16 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.499 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.94 A @ 100 kHz