UPA1C392MHD
Part number:
UPA1C392MHD
describe:
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1600
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.476" (37.50mm)
  • Capacitance
    3900 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    16 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.499 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.94 A @ 100 kHz