UPM2F100MHD1TO
Part number:
UPM2F100MHD1TO
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1814
minimum : 0
quantity
unit price
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    10 µF
  • Voltage - Rated
    315 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    98 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    156.8 mA @ 10 kHz