UPM2F4R7MPD1TD
Part number:
UPM2F4R7MPD1TD
describe:
CAP ALUM 4.7UF 20% 315V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2069
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    4.7 µF
  • Voltage - Rated
    315 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    65 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    104 mA @ 10 kHz