UPM2V010MPD1TD
Part number:
UPM2V010MPD1TD
describe:
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2473
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.571" (14.50mm)
  • Capacitance
    1 µF
  • Voltage - Rated
    350 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    21 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    33.6 mA @ 10 kHz