UPS0J332MHD1TO
Part number:
UPS0J332MHD1TO
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2559
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Impedance
    75 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.088 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.25 A @ 100 kHz