UPS1A471MPD1TD
Part number:
UPS1A471MPD1TD
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 6058
minimum : 0
quantity
unit price
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Impedance
    280 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    291.1 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    410 mA @ 100 kHz