UPS1E222MHD1TN
Part number:
UPS1E222MHD1TN
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2419
price
250
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    38 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.653 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.9 A @ 100 kHz