UPS1H2R2MDD1TD
Part number:
UPS1H2R2MDD1TD
describe:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 9284
minimum : 0
quantity
unit price
price
2000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    2.2 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    4.5 Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.35 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    55 mA @ 100 kHz