UPS1J151MPD1TD
Part number:
UPS1J151MPD1TD
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2536
minimum : 0
quantity
unit price
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    150 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Impedance
    250 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    220 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    440 mA @ 100 kHz