UPS2C330MHD1TO
Part number:
UPS2C330MHD1TO
describe:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2039
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    33 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    180 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    288 mA @ 10 kHz