UPS2C4R7MPD1TD
Part number:
UPS2C4R7MPD1TD
describe:
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 3477
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    4.7 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    43 mA @ 120 Hz