UUJ2D470MNJ1MS
Part number:
UUJ2D470MNJ1MS
describe:
CAP ALUM 47UF 20% 200V SMD
BUY NOW add to cart
inventory 1883
price
125
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Surface Mount Land Size
    0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.669" (17.00mm)
  • Capacitance
    47 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    432 mA @ 10 kHz