UVK1V221MPD1TD
Part number:
UVK1V221MPD1TD
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 16189
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    350 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    525 mA @ 10 kHz