UVR1C222MHD1TO
Part number:
UVR1C222MHD1TO
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2566
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.495 A @ 10 kHz