UVR1H101MPD1TD
Part number:
UVR1H101MPD1TD
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 72136
minimum : 0
quantity
unit price
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    260 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    390 mA @ 10 kHz