UVR1HR47MDD1TD
Part number:
UVR1HR47MDD1TD
describe:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1680
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    0.47 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.2 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.4 mA @ 10 kHz