UVR1V470MDD1TA
Part number:
UVR1V470MDD1TA
describe:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 12215
price
2000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    47 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    260 mA @ 10 kHz